Strony

poniedziałek, 18 grudnia 2000

Obietnica ministra 2000-12-18 (18:15)

służby graniczne nie mają prawa pytać osób posługujących się obcym paszportem, o to czy posiadają oni również obywatelstwo polskie: "Obietnica ministra 2000-12-18 (18:15)
Gospodarzem spotkania był wicemarszałek Sejmu Jan Król.
Polacy z podwójnym obywatelstwem nie będą mieli problemów z wjazdem i wyjazdem z Polski na paszportach krajów stałego pobytu - taką obietnicę w obecności wicemarszałka Sejmu Jana Króla i Jana Nowaka-Jeziorańskiego złożył wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk.
Odpowiedzialny za sprawy związane z obywatelstwem, minister Stachańczyk przyznał, że służby graniczne nie mają prawa pytać osób posługujących się obcym paszportem, o to czy posiadają oni również obywatelstwo polskie. Do tej pory takie pytania miały miejsce. Zdarzało się, że osoby, które przyznały się do posiadania obywatelstwa polskiego, a nie posiadały polskiego paszportu były na granicy zatrzymywane.

Na spotkaniu zorganizowanym w gabinecie wicemarszałka Jana Króla poruszana była także kwestia uproszczenia procedury zrzekania się obywatelstwa polskiego i udowadniania, że się jest obywatelem polskim. Przypomnijmy, że wokół tej sprawy obracaĀ się apel do Sejmu, który Jan Nowak-Jeziorański wystosował kilkanaście dni temu. Apel ten, przedrukowany przez media polskie i polonijne (w tym "Wirtualną Polskę") pośrednio przyczynił się do zarządzenia przez marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego dodatkowych konsultacji ze środowiskami polonijnymi. W zeszłym tygodniu marszałek spotkał się z delegacją Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

W dalszym ciągu nie wiadomo, czy ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia. Jeśli tak się miałoby stać, to głosowanie nad senackimi poprawkami do ustawy musiałoby się odbyć na posiedzeniu rozpoczynającym się 20 grudnia. Decyzja o porządku obrad zapadnie podczas posiedzenia konwentu seniorów w przeddzień. Zapytany o termin głosowania nad poprawkami marszałek Król odparł, że nie wie, czy odbędzie się ono w tym tygodniu. Przyznał jednak, że w tym roku ustawa może nie być uchwalona.
glosowania nad popra"