Strony

niedziela, 26 kwietnia 2009

Informacja w sprawie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego


Z mocy art. 13 ustawy z dnia 15.02.1962 r. o obywatelstwie polskim (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 28, poz. 353 z późn. zmianami), zrzeczenie się obywatelstwa polskiego może nastąpić wyłącznie za zgodą Prezydenta RP. Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego reguluje Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 marca 2000 r. (Dz. U. Nr 18 poz. 231 z dnia 20.03.2000 roku).
Obywatel polski ubiegający się o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego składa stosowny wniosek i oświadczenie. Wniosek może złożyć osoba pełnoletnia, która ukończyła 18 lat i posiada zdolność do czynności prawnych.
Utrata obywatelstwa polskiego następuje z dniem wyrażenia przez Prezydenta RP zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Wniosek w sprawie udzielenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego powinien być wypełniony wyczerpująco i czytelnie. Treść dokumentów musi odzwierciedlać stan prawny na dzień złożenia wniosku. Do dokumentów wydanych w języku obcym należy załączyć tłumaczenia na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego.
Postanowienia sądów zagranicznych w sprawach rozwodowych, władzy rodzicielskiej i adopcji muszą być uznane przez właściwy sąd polski.

Do składanego osobiście w urzędzie konsularnym podania do Prezydenta RP o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego należy dołączyć następujące dokumenty:
1.
Wniosek.

Przed wypełnieniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z treścią objaśnień umieszczonych na stronie 8 i udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania /należy wypełnić również rubryki na stronie 2, podając uzasadnienie wniosku/.
Jeżeli pytanie nie dotyczy osoby wypełniającej, w odpowiedzi należy wpisać wyrazy "nie dotyczy" /zamiast kresek lub skreśleń/.
W punkcie nr 6 na stronie 4 należy podać również informację, czy osoba, której dotyczy wniosek, wymeldowała się z miejsca pobytu stałego w Polsce. Jeśli wnioskodawca nadal jest zameldowany na terenie kraju, powinien dokonać wymeldowania.
Na stronie 6 w rubryce: "miejsce na uzupełnienie odpowiedzi do pytań kwestionariusza" należy podać, czy wnioskodawca posiada dowód osobisty, a w razie posiadania - należy podać dane dotyczące tego dokumentu /serię, numer, organ wydający, datę i miejsce wydania/.
2.
Oświadczenie o zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego.
3.
Oświadczenie, że przeciwko wnioskodawcy nie toczy się postępowanie sądowe.
4.
Dokument stwierdzający posiadanie obywatelstwa austriackiego (Staatsbürgerschafts-nachweis) lub przyrzeczenie nadania obywatelstwa austriackiego dla każdej z osób objętych wnioskiem.
5.
Szczegółowy, własnoręcznie sporządzony życiorys.
6.
Polski odpis /oryginał/ skróconego aktu urodzenia wnioskodawcy, a jeżeli wniosek obejmuje również dzieci - także oryginały odpisów ich polskich aktów urodzenia, wydanych przez polski urząd stanu cywilnego.
7.
Polski odpis /oryginał/ skróconego aktu małżeństwa oraz ewentualnie polski dokument, stwierdzający jego ustanie lub unieważnienie, jeżeli wnioskodawca pozostaje (pozostawał) w związku małżeńskim. Dokumenty stanu cywilnego (odpisy aktów zawarcia małżeństwa i odpisy aktów urodzenia), wystawione przez austriackie urzędy stanu cywilnego należy wpisać (dokonać transkrypcji) do polskich ksiąg stanu cywilnego i uzyskać na tej podstawie odpisy aktów urodzenia i małżeństwa. Transkrypcji wymienionych aktów stanu cywilnego można dokonać we własnym zakresie lub zwrócić się w sprawie dokonania tej czynności do Wydziału Konsularnego. W przypadku wyroku rozwodowego orzeczonego przez sąd austriacki niezbędne jest orzeczenie sądu polskiego, uznające jego skuteczność na terytorium RP.
8.
Złożone przed właściwym miejscowo konsulem lub wojewodą /dotyczy wyłącznie osób będących obywatelami polskimi i mających miejsce pobytu stałego w Polsce/ oświadczenie drugiego z rodziców, posiadającego obywatelstwo polskie, o wyrażeniu zgody na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko pozostające również pod jego władzą rodzicielską. W przypadku, gdy wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego obejmuje dziecko, którego drugie z rodziców jest obywatelem polskim i nie wyraża zgody na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko lub gdy porozumienie pomiędzy rodzicami napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, przedłożyć należy odpowiednie rozstrzygnięcie w tej sprawie wydane przez polski sąd. Przedmiotowe orzeczenie lub zgoda na utratę obywatelstwa polskiego przez dziecko nie są wymagane, gdy drugie z rodziców orzeczeniem sądu polskiego zostało pozbawione władzy rodzicielskiej. Jeżeli drugie z rodziców nie posiada obywatelstwa polskiego, należy przedłożyć dokument stwierdzający posiadanie przez tę osobę obywatelstwa obcego (paszport, Staatsbürgerschaftsnachweis) wraz z tłumaczeniem na język polski.
9.
Ważny polski paszport - do wglądu. Paszport zostanie unieważniony przy odbiorze zaświadczenia o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego /zwrotowi podlega również dowód osobisty/.
10.
Zgoda na utratę obywatelstwa polskiego wyrażona osobiście przez małoletniego, który ukończył 16 lat.
11.
Fotografie paszportowe każdej z osób objętych wnioskiem /po 1 sztuce/.
Przy składaniu wniosku należy wnieść opłatę konsularną według aktualnie obowiązującej Taryfy Opłat Konsularnych. Za doręczenie zaświadczenia przekazanego przez Kancelarię Prezydenta RP uiszcza się opłatę konsularną.

Informacja w sprawie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego przez osoby małoletnie

Zgodnie z ustawą dziecko, którego jedno lub oboje rodzice są obywatelami polskimi, nabywa obywatelstwo polskie z mocy prawa, niezależnie od miejsca urodzenia.

I.
Małoletnie dzieci muszą być objęte wnioskiem o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, jeżeli:

-
oboje rodzice występują o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego,

-
władzę rodzicielską posiada tylko to z rodziców, które występuje o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego,

-
drugie z rodziców nie posiada obywatelstwa polskiego.
II.
Małoletnie dzieci mogą być objęte wnioskiem rodzica, występującego o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, jeżeli drugie z rodziców, będące obywatelem polskim i posiadające władzę rodzicielską, wyrazi na to pisemną zgodę przed konsulem za granicą lub wojewodą w Polsce.
III.
Małoletnie dzieci nie muszą być objęte wnioskiem o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (tzn. mogą zachować obywatelstwo polskie), jeżeli drugie z rodziców (nie występujące o zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa) jest obywatelem polskim. W takim przypadku należy przedłożyć polski paszport tego rodzica i dokonać odpowiedniego zapisu w punkcie 8 wniosku.
IV.
Polskie ustawodawstwo nie przewiduje wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego małoletnim, których rodzice (lub przynajmniej jedno z nich) o takie zezwolenie nie występują lub oboje posiadają obywatelstwo polskie.
W sytuacjach opisanych w punktach I i II należy złożyć wraz z pozostałymi dokumentami również odpis polskiego aktu urodzenia dziecka i dokument stwierdzający posiadanie przez niego obywatelstwa austriackiego (Staatsbürgerschaftsnachweis) lub przyrzeczenie jego nadania (Bescheid) wraz z tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego oraz dokonać odpowiednich wpisów w punkcie 8 wniosku.

http://www.wien.polemb.net/index.php?document=76

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/95/5092/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować mogą jedynie użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
<a href="tu wstawiamy hiperłącze w postaci http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub frazę</a> → tutaj więcej szczegółów