niedziela, 27 lutego 2005

Trocki w Nowym Jorku w 1917

0 comments
Rozdzial XXII: W Nowym Jorku: "Dziecięca zdolność przystosowywania się nie ma granic. Ponieważ w Wiedniu mieszkaliśmy przeważnie w dzielnicach robotniczych, chłopcy, prócz języka rosyjskiego i niemieckiego, znali doskonale dialekt wiedeński.

Doktor Alfred Adler z wielkiem zadowoleniem powiadał, że mówią oni w tym dialekcie, jak stary wiedeński dorożkarz (Fiakerkutscher). W szkole zurychskiej musieli przejść na dialekt zurychski, który w niższych klasach jest tam językiem wykładowym, język zaś niemiecki traktuje się jak język obcy. W Paryżu chłopcy odrazu przeszli na język francuski. W ciągu kilku miesięcy opanowali go w zupełności. Nieraz zazdrościłem im swobody, z jaką mówili po francusku. W Hiszpanji i na okręcie hiszpańskim spędzili niecały miesiąc. Ale wystarczyło im tego czasu, aby nauczyć się szeregu najbardziej używanych słów i zwrotów. Wreszcie w Nowym Jorku uczęszczali przez dwa miesiące do szkoły amerykańskiej i posiedli in crudo język angielski. Po rewolucji lutowej zostali petersburskimi uczniakami. Życie szkolne było w rozprzężeniu. Języki obce ulatniały się z pamięci chłopców znacznie prędzej, niż dawniej przez nią były wchłaniane. Ale po rosyjsku mówili jak cudzoziemcy. Częstokroć ze zdziwieniem spostrzegaliśmy, że budowa ich rosyjskiego zdania jest dosłownym przekładem z francuskiego. Tymczasem nie potrafili już zbudować tego samego zdania w języku francuskim. W ten sposób w mózgach dziecięcych, niby w palimpsestach, wypisane zostały dzieje naszej włóczęgi emigracyjnej."

Re: Prawica: Zdrada i emigracja

0 comments
Re: Prawica: Zdrada i emigracja:

"Re: Prawica: Zdrada i emigracja
Andrzej Sawicki
Tue, 09 Jan 2001 04:09:03 -0800

On 8 Jan 01, at 17:47, kjg wrote:

>
>
> Andrzej Sawicki wrote:
>
> > Czy emigracja jest zdrada czy nie?
>
> Emigracja jest zdrada tylko wtedy, jesli jej wynikiem, jest dzialalnosc
> na szkode Polski.
>
> kjg

Nie tylko - wtedy rowniez, gdy na emigracji zerwalismy wiezy z
ojczyzna, a mozna je zrywac w rozny sposob.
Emigracja lat 1920 tym sie roznila od obecnej, ze gdy sie dorobila
za granica to wracala do Polski, na gorsze uposazenia, a swoje
oszczednosci poswiecala na budowe fabryk (prof.Moscicki)
laboratoriow prof.prof.Witpszynski, Broszke, Huber i inni.
Gmach techniki Cieplnej w W-wie powstal dzieki sporej sumce
prywatnej prof.Stefanowskiego. Tacy emigranci to wybitni
PATRIOCI, ostatni to Porczyñscy - a reszta to co - prosze o
wyjasnienie?
A.S."

Co drażni amerykańską Polonię

0 comments
Google Groups : soc.culture.polish:
"Co drażni amerykańską Polonię
Polacy mający podwójne obywatelstwo podróżujący do Polski są narażeni na poważne problemy. Przy wyjeździe z Polski grożą im utrata biletu, zatrzymanie do czasu wyrobienia polskiego paszportu i kary finansowe. Rząd polski zdecydował się zmusić Polaków zamieszkałych na stałe za granicą - w USA i Kanadzie - do łamania prawa ich krajów poprzez przymus używania polskich paszportów w podróży. Według konsulatu polskiego w Nowym Jorku: "Osoba mająca obywatelstwo polskie i amerykańskie w Polsce jest wyłącznie obywatelem polskim, w USA wyłącznie amerykańskim. Granicę polską przekracza na podstawie paszportu z orzełkiem w koronie, a granicę Stanów Zjednoczonych na podstawie paszportu amerykańskiego". Amerykańskie prawo naturalizacyjne i Urząd Imigracyjny zabraniają używania paszportów krajów pochodzenia w podróżach zagranicznych i nakazują używanie wyłącznie paszportów amerykańskich. Z kolei State Department (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) ma inny pogląd na ten sam temat. Polacy w USA będą dopóty mieli problemy, dopóki Justice Department and State Department nie zaczną mówić jednym głosem na temat używania obcego paszportu. Zanim to nastąpi, powinniśmy bronić naszych interesów zarówno w USA, jak i w Polsce.

Na świecie obowiązuje ogólnie stosowana zasada, że podróżuje się z paszportem kraju stałego zamieszkania; tzn. podwójni obywatele mieszkający w Anglii czy w Niemczech podróżują z paszportem angielskim lub niemieckim, a w USA - amerykańskim. W ten sposób unikają konfliktów prawnych w krajach zamieszkania. Prawo polskie powinno dać nam możliwość wolnego wyboru, z jakim paszportem podróżujemy.

Na jakiej podstawie podejmowane są decyzje na lotnisku Okęcie, od kogo zażądać polskiego paszportu? W jaki sposób posiadacz obcego paszportu może być "podejrzany" o polskie obywatelstwo?

Czy urzędnik graniczny podejmuje decyzję o zatrzymaniu ze względu na posługiwanie się językiem polskim lub paszportowy wpis: pochodzenie rodziców, miejsce urodzenia, nazwisko?

Panowie podejrzani o polskie obywatelstwo narażają się dodatkowo, jeżeli kiedykolwiek służyli w armii amerykańskiej.

Grozi im do pięciu lat więzienia, jeżeli wjadą, mając polski paszport.

Określa się, że 16 - 20 tysięcy Polaków amerykańskich służyło w Wietnamie. W armii amerykańskiej jest wielu oficerów i żołnierzy polskiego pochodzenia. Polscy weterani, którzy służyli w Korei lub podczas drugiej wojny w armiach brytyjskiej, amerykańskiej lub w amerykańskich kompaniach wartowniczych w Niemczech, też są przestępcami w myśl polskiego prawa. Odpowiedź na pytanie, dlaczego Polacy z USA i Kanady są wybiórczo zmuszani do używania polskich paszportów przy wjeździe i wyjeździe z Polski, nie jest trudna. Chodzi wyłącznie o pieniądze: paszporty kosztują 130 - 360, a opłaty notarialne - 35 dolarów. W zależności od kraju inne są opłaty za te same polskie usługi konsularne. Co na to rzecznik praw obywatelskich? Wymierzone jest to głównie w Polonię amerykańską, gdyż w Polsce uważa się, że ją na to stać, a zatem niech płaci. Oczywiście, polskie MSZ wie, że paszporty USA kosztują 50, a tutejsze opłaty notarialne wynoszą 1,50 - 2,50 dolara za stronę dokumentu. I tak potwierdzenie pełnomocnictwa kosztuje 115 dolarów w konsulacie, amerykańskie notarialne potwierdzenie około 2,50 dolara. Nic więc dziwnego, że dokumenty notaryzowane przez amerykańskich notariuszy są w oczach polskich urzędników nieważne. Minister Geremek wie, że praktyki te drażnią Polonię; nie przeszkadza mu to jednak ciągle domagać się naszego poparcia finansowego i politycznego. Czas powiedzieć, że za dziesięciolecia naszego poparcia finansowego i politycznego dla Polski i "Solidarności" należy nam się coś w zamian, a nie tylko kolejne żądania poparcia i pieniędzy. Na początku lipca 1999 roku wysłałem e-mail z prośbą o wyjaśnienie szykan paszportowych przeciwko obywatelom USA na lotnisku Okęcie do przewodniczącego komisji, pana Ryszarda Czarneckiego. Do dzisiaj nie uzyskałem odpowiedzi.

Krzysztof M. Krawczyk"

http://www.rzeczpospolita.pl/Pl-iso/dodatki/popo_000612/popo_a_2.html

Visitez la Pologne Jun 13 2000

0 comments
Google Groups : soc.culture.polish : Visitez la Pologne Jun 13 2000, 12:00 am

wtorek, 22 lutego 2005

Nie po to wyemigrowalismy, by potulnie podporzadkowac sie takiemu panstwu

2 comments
Opisane przepisy i ich ultra-restrykcyjna interpretacja weszly w zycie progresywnie, poczynajac od drugiej polowy 1998 roku, a konczac na 1 stycznia 2003 roku

3. Wedlug polskich przepisów paszportowych, jakie weszly w zycie 1 stycznia 2003 roku, wydanie 10-letniego paszportu polskiego zostalo uzaleznione od kosztownej "legalizacji konsularnej" i równie kosztownego oraz ogromnie klopotliwego "umiejscowienia" w polskich urzedach zagranicznych aktów stanu cywilnego i aktów urodzenia dzieci urodzonych za granica. Od osób, które rozwiodly sie za granica, oczekuje sie zatwierdzenia wyroków rozwodowych w kraju, przez dysfunkcjonalne sadownictwo polskie – znane sa przypadki zadania przez sady RP ponownego przeprowadzenia w Polsce zagranicznych spraw rozwodowych sprzed wielu lat.


4. Od osób zamieszkalych stale za granica i ubiegajacych sie o wydanie paszportu polskiego wymaga sie obecnie równiez wyrobienia numerów ewidencyjnych PESEL, ktore zgodnie z prawem polskim przeznaczone sa wylacznie do celów ewidencji ludnosci zamieszkalej stale na terytorium RP. Istnieja obawy, ze budowa w ten sposób bazy danych osobowych podwójnych obywateli, zamieszkalych stale (czesto od kilkudziesieciu lat) za granica, stanowi wstep do podjecia prób opodatkowania Polonii na rzecz polskiego fiskusa.


5. Wymaganie "legalizacji konsularnej" wszystkich bez wyjatku dokumentów zagranicznych narusza przepisy art. 1138 polskiego kodeksu postepowania cywilnego, regulujace dopuszczenie zagranicznych dokumentów do polskiego obrotu prawnego. Wymaganie "umiejscowienia" w polskich urzedach dokumentów wydanych w panstwach czlonkowskich Unii Europejskiej narusza ogólna zasade wzajemnego uznawania przez panstwa czlonkowskie Unii, bez dodatkowych formalnosci, wszystkich wydanych przez nie dokumentow i aktow prawnych (z nielicznymi wyjatkami, wasko zdefiniowanymi prawem). To samo wymaganie w odniesieniu do dokumentów wydanych w Stanach Zjednoczonych narusza art. 25 i 26 obowiazujacej nadal konwencji konsularnej Polska-USA z dn. 31 maja 1972 roku.


6. Nawet po podporzadkowaniu sie wyrafinowanym wymaganiom paszportowym, okres oczekiwania na wydanie nowego 10-letniego paszportu polskiego za posrednictwem polskiej placowki konsularnej wynosi obecnie 6-12 miesiecy
2003-06-23

sobota, 19 lutego 2005

Obywatelstwo i Paszporty: Pytania i Odpowiedzi

0 comments
Obywatelstwo i Paszporty: Pytania i Odpowiedzi


Mam obywatelstwo polskie i paszport USA. Czy moge poslugiwac sie paszportem USA przy podrozy do Polski?

Nie. Obywatele polscy, takze posiadajacy inne obywatelstwo oprocz polskiego, maja obowiazek poslugiwania sie przy przekraczaniu granicy Polski polskim paszportem.

Mam polskie obywatelstwo. Czy moje dziecko, urodzone w USA, ktore nigdy nie mialo polskiego paszportu, moze przy podrozy do Polski poslugiwac sie paszportem USA?

Nie. Dzieci obywateli polskich nabywaja z mocy prawa obywatelstwo polskie i maja obowiazek poslugiwania sie przy przekraczaniu granicy Polski polskim paszportem.

Czy jako obywatel USA przyjezdzajac do Polski z polskim paszportem trace prawa do opieki konsularnej Ambasady USA nade mna?

Tak. Zgodnie z prawem miedzynarodowym, USA nie obejmuje opieka dyplomatyczna obywateli polskich na terytorium Polski.

Czy wjezdzajac do Polski na paszporcie USA bede tam traktowany jako obywatel amerykanski?

Nie. Wobec obywateli polskich posiadajacych rowniez obywatelstwo innego panstwa urzedy polskie stosuja zasade wylacznosci obywatelstwa polskiego. W zwiazku z tym w postepowaniu przed polskimi urzedami obywatele polscy nie moga byc uznawani za obywateli innego panstwa i korzystac z uprawnien, wynikajacych z posiadania obywatelstwa innego panstwa.

Czy za poslugiwanie sie przy przekraczaniu granicy Polski innym jak polski paszportem grozi jakas kara?

Tak. Poslugiwanie sie przez obywatela polskiego paszportem innego panstwa przy przekraczaniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej jest wykroczeniem, zagrozonym kara grzywny do 5000,- zl. (Ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczen, Dz. U. nr12 z dnia 31 maja 1971r., art. 65 par. 1).

Jesli mam obywatelstwo polskie i obywatelstwo USA, to w jakie dokumenty musze sie zaopatrzyc przed podroza do Polski?

W paszport polski i paszport USA.

Mam paszport polski i mieszkam na stale w USA. Czy aby pojechac do Polski, musze uzyskac polska wize?

Nie. Obywatele polscy maja prawo do wjazdu do Polski bez wizy.

Jesli pojade do Polski z polskim paszportem, to czy zeby powrocic do USA musze uzyskac wize amerykanska?

Nie. Obywatele USA (i stali rezydenci - posiadacze 'green card') maja prawo do wjazdu do Stanow Zjednoczonych bez wizy.

Czy posiadanie dwoch paszportow jest legalne?

Tak, jesli nie sa to np. paszporty falszywe lub podrobione.

Kiedy mam okazywac kazdy z posiadanych paszportow?

Wladzom polskim (Strazy Granicznej) nalezy okazac paszport polski, a wladzom amerykanskim (INS) paszport USA.

Co mam odpowiedziec, jesli Straz Graniczna przy wyjezdzie z Polski zada mi pytanie, do jakiego kraju wyjezdzam?

Nalezy odpowiedziec zgodnie z prawda, ze do USA. Na ewentualne zyczenie Strazy Granicznej mozna okazac paszport USA, na dowod posiadania obywatelstwa amerykanskiego.

Co odpowiedziec, jesli Immigration przy wjezdzie do USA zada mi pytanie, z jakiego kraju powracam?

Nalezy odpowiedziec zgodnie z prawda, ze z Polski. Na ewentualne zyczenie urzednika INS mozna okazac paszport polski, na dowod posiadania obywatelstwa polskiego i pobytu w Polsce.

Oddalem paszport polski wladzom obcego kraju i zlozylem wobec tych wladz deklaracje, ze zrzekam sie obywatelstwa polskiego. Czy w takiej sytuacji nadal jestem obywatelem polskim?

Tak. Do podejmowania decyzji w zakresie obywatelstwa polskiego uprawnione sa tylko wladze polskie.

Odeslalem do Konsulatu RP paszport polski i zlozylem deklaracje, ze zrzekam sie obywatelstwa polskiego. Czy tym samym utracilem obywatelstwo polskie?

Nie. Decyzje o udzieleniu zgody na zrzeczenie sie obywatelstwa polskiego wydaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy akt urodzenia, akt chrztu lub dokumenty szkolne sa dowodem posiadania obywatelstwa polskiego?

Nie. Zgodnie z prawem polskim miejsce urodzenia, miejsce chrztu lub nauka w szkole lub uczelni polskiej nie stanowia dowodu posiadania obywatelstwa polskiego. Czynnikiem, ktory okresla obywatelstwo polskie, jest obywatelstwo rodzicow dziecka.

Posiadam obywatelstwo polskie. Moj maz jest obywatelem USA i nie ma obywatelstwa polskiego. Nasze dzieci urodzily sie w USA. Czy w takiej sytuacji one rowniez maja obywatelstwo polskie?
Tak. Jednakze, jako malzenstwu mieszanemu przysluguje Panstwu prawo do zlozenia w ciagu trzech miesiecy od dnia urodzenia dziecka zgodnego oswiadczenia przed Konsulem RP, w ktorym stwierdza Panstwo, ze dla dziecka wybieraja obywatelstwo wylacznie amerykanskie, albowiem takie posiada rodzic, ktory jest cudzoziemcem.

Posluguje sie w USA innym nazwiskiem niz w Polsce. Czy posiadanie paszportow na dwa rozne nazwiska nie sprawi mi klopotow?
Moze sie to zdarzyc. Dla unikniecia ewentualnych klopotow, w przypadku zmiany nazwiska poza granicami RP nalezy posiadane polskie i obce dokumenty tozsamosci ujednolicic, tak, aby opiewaly na takie samo, aktualnie uzywane nazwisko.

Nie odbylem w Polsce sluzby wojskowej. Czy jesli przyjade do Polski, zostane na lotnisku wziety na rok do zielonego garnizonu?
Nie. Obywatel polski, bedacy rownoczesnie obywatelem innego panstwa, nie podlega powszechnemu obowiazkowi obrony, jesli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Wladze w Polsce moga wymagac zaswiadczenia, poswiadczonego przez konulat, o stalym zamieszkiwaniu poza granicami RP.

Mimo ze jestem juz obywatelem amerykanskim i na stale mieszkam w USA, na moj adres w Polsce przychodza wezwania do odbycia sluzby wojskowej. Ciocia, ktora je odbiera, jest przerazona. Co mam zrobic?
Nalezy dopelnic obowiazku wymeldowania sie z adresu w Polsce do USA.

środa, 9 lutego 2005

Your statements concerning Polonia were controversial

0 comments
on February 9, 2005: "Radoslaw Sikorski, former Vice Minister of National Defense, then Undersecretary of State in the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland; you were then responsible for the consular division and contact with Polonia. Your statements concerning Polonia were controversial. How old were you in taking such a serious political position? When did you decide to take that position; did you have an impression that there was a political will for cooperation?"
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...