sobota, 15 marca 2008

Krytyka "niezasłużona"

"Znalezione w sekcji "Listy" w Polityce, numer 43/2003 (2424). http://polityka.onet.pl/notki.asp?M=LI . >>>>>>> Do Ludwika Stommy. Ludwik Stomma swój felieton [POLITYKA 41] kieruje - w formie listu otwartego - do ministra spraw zagranicznych. Zawiera w nim slowa krytyki w mojej ocenie niezasluzone, a co gorsza zle zaadresowane - chociaz dotykajace waznego problemu procedur, na jakie wystawieni sa obywatele RP zalatwiajacy sprawy paszportowe w polskich urzedach konsularnych. MSZ jest wylacznie wykonawca (don’t shoot the messenger) rozwiazan ustawy o paszportach z 1990 r. (równiez poprawki do ustawy przyjetej w 2002 r.), jak tez wprowadzonych przez MSWiA od 2001 r. nowych procedur w ramach Centralnej Personalizacji Paszportów. Polskie urzedy konsularne zobligowano od 1 stycznia 2003 r. do stosowania nowych zasad wydawania paszportów. Co z tych wszystkich przepisów wynika dla racji zawartych w felietonie?
  1. Po pierwsze - nie istnieje instytucja "przedluzania paszportu". Paszport, który stracil waznosc, mozna tylko wymienic na nowy (nikt nikomu - po 1990 r. - nie "wbijal pieczeci za pare groszy"!).
  2. Po drugie - nowe procedury MSWiA dotyczace Centralnej Personalizacji Paszportów nie pozwalaja na druk paszportów w naszych urzedach konsularnych - odbywa sie to wylacznie w kraju.
  3. Po trzecie - wprowadzony zostal paszport tymczasowy, bezplatny, wazny przez rok, dla tych, którzy przychodza do konsulatu z niewaznym paszportem i potrzebuja nowego dokumentu od reki. Wydawany jest on po to, by w miedzyczasie zalatwione zostaly formalnosci zwiazane z wystawianiem paszportu stalego (wspomniany przez felietoniste PESEL itp.).
Ustawodawca, gdy przyjmowal stosowne rozwiazania prawne, i MSWiA, gdy przygotowywalo akty wykonawcze, kierowali sie koniecznoscia wprowadzenia ladu w obszarze, który przez lata byl nieuporzadkowany, powodujac powazne perturbacje czesto graniczace z kwestia bezpieczenstwa panstwa. Ta ostatnia uwaga nie dotyczy oczywiscie p. Barbary Stommy, ale z pewnoscia moze dotyczyc wspomnianego w felietonie Osamy ibn Ladena. Moge dodac, ze prowadzone sa intensywne prace nad kolejnym krokiem, który ma usprawnic dzialajacy system, pozwalajac na objecie polityka Centralnej Personalizacji Paszportów równiez nasze placówki dyplomatyczne. Boguslaw M. Majewski, rzecznik prasowy MSZ "

CyberExpress


RSS

0 comments:

Prześlij komentarz

Komentować mogą jedynie użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
<a href="tu wstawiamy hiperłącze w postaci http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub frazę</a> → tutaj więcej szczegółów

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...