Komunikat Wydany przez Konsulat Generalny RP w Chicago, USA
ZAOSTRZONE PRZEPISY PASZPORTOWE W POLSCE ...
Konsulat RP w Chicago, USA opublikował komunikat, w którym informuje o zaostrzonych
przepisach wobec obywateli polskich posiadających równocześnie obywatelstwo innego kraju.
Powołując się na ustawy z 1962 i 1965 roku; polskie władze żądają, aby wszyscy, którym
przysługuje polski paszport (urodzeni w Polsce lub ich dzieci), posługiwali się nim wjeżdzając na teren Polski.
W związku ze zwiększonym zainteresowaniem zasadami przekraczania granicy przez obywateli polskich posiadających równoczesnie obywatelstwo innego państwa Konsulat Generalny RP w Chicago przypomina, ze w Polsce, podobnie jak w większości państw na świecie, w tym w krajach UE, USA i Kanadzie, obowiązuje zasada wyłączności własnego obywatelstwa. Zgodnie z nią osoba posiadająca np. obywatelstwo polskie i amerykańskie w Polsce jest wyłącznie obywatelem polskim. W związku z tym Straż Graniczna wymaga, aby przekraczając granice RP obywatel polski legitymował się paszportem polskim. Sprawa stosowania przez Straż Graniczną wymogu legitymowania się obywateli polskich paszportami nabrała ostrości w ostatnim czasie, po zainstalowaniu w punkcie kontrolnym na lotnisku Okęcie systemu "PESEL" umożliwiającego szybką weryfikację obywatelstwa polskiego osoby przekraczającej granicę. Do końca 2000 roku system "PESEL" zostanie zainstalowany i na pozostałych przejściach granicznych. Obowiązek stosowania prawa polskiego wobec osób posiadających obywatelstwo polskie niezależnie od posiadanego przez nich dodatkowo obywatelstwa innego państwa wynika z ustawy o obywatelstwie polskim z dn. 15.02.1962 r., która w art. 2 stwierdza, że: Zasadę tę potwierdza ustawa Prawo prywatne międzynarodowe z dn. 12.11.1965 r., która w art. 2 par. 1 stanowi, że: Przygotowane obecnie projekty nowej ustawy o obywatelstwie polskim (rządowy i senacki) potwierdzają opisane wyżej zasady. Należy podkreślić, że obywatel polski ma prawo do powrotu do kraju w każdym przypadku, może więc prekroczyć granicę przy wjeździe nawet jeżeli nie posiada polskiego paszportu lub legitymuje się paszportem nieważnym. Natomiast przy wyjeździe zobowiźzany jest do okazania ważnego polskiego paszportu, gdyż zgodnie z ustawą o paszportach z dn. 29.11.1990 r. tylko ważny polski paszport jest dokumentem urzędowym upoważniającym obywatela polskiego do przekraczania granicy. W związku ze zwiększoną iloscią wniosków o wydanie paszportów Konsulat RP w Chicago informuje, że przyjmowane są podania codziennie od godziny 8:30 do 15:30, a w czwartki od 11:00 do 18:00. Sprawy paszportowe można przesyłać do nas rownież pocztą. Okres oczekiwania na paszport trwa jeden miesiąc, w trybie pośpieszonym 10 dni roboczych (za dodatkową opłatą 35 dolarów za express). Opłata za wymianę paszportu osoby dorosłej wynosi 130 dolarów, uczniom i emerytom przysługuje zniżka 50%, dzieci do 16 roku życia płacą 15 dolarów. Za Konsula Generalnego Dorota Spychalska Wicekonsul Konsulat Generalny RP w Chicago Consulate General of the Republic of Poland 1530 N. Lake Shore Drive Chicago, Illinois 60610-1695 Tel: (312) 337-8166 Fax: (312) 337-7841 << Wróć do strony poprzedniej | |||
Informacje są oparte na lokalnej prasie "Kurier Codzienny"
|
9 milionów razy przeciętnie czterysta dolarów od osoby, jakie sobie życzycie za paszport, notariuszy, tłumaczenia, „legalizacje”, „umiejscowienia”, tusz do pieczątek i zużycie dywanu w poczekalni, to na początek 3.6 miliarda zielonych.
Nie tyle, ileście se obiecywali nastukać na czarno, ale zawsze coś.
Tylko jest ten szkopuł, że taki np. Konsulat Generalny RP w NYC załatwia podania o paszporty polskie wydając od od 0.75 do 5.5 paszportu dziennie. Załatwienie 9 milionów paszportów przez ten konsulat musiałoby więc trwać co najmniej 4483 lata (5.5 paszportu x 365 dni x 4483). Ale aż tak źle nie będzie; konsulatów macie w Stanach zdaje się pięć, wiec nie 4483 lata, a najwyżej 896.
No, w praktyce może odrobinę dłużej, bo w weekendy polskie konsulaty w Ameryce nie pracują.
0 comments:
Prześlij komentarz
Komentować mogą jedynie użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
<a href="tu wstawiamy hiperłącze w postaci http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub frazę</a> → tutaj więcej szczegółów