Tadeusz Rzemykowski
Spotkanie odbyło się:
2001-12-06 (21:15)
- ~the_man: Czym zajmuje się komisja, której pan jest przewodniczącym?
- T_Rzemykowski: Komisja sprawuje w imieniu Senatu patronat nad Polakami mieszkającymi za granicą. Ten patronat Senat RP sprawuje od ponad 70-ciu lat. Konkretnie opracowujemy projekty stosownych ustaw, np. ustawy o karcie Polaka lub obywatelstwie, następnie sprawujemy opiekę nad szkolnictwem polskim za granicą, nad Domami Polskimi, nad ruchem kulturalno-oświatowym Polaków i utrzymywaniem więzi macierzy z naszymi
rodakami z zagranicy. Senat dysponuje odrębnym budżetem polonijnym wynoszącym w tym roku ok. 50 mln zł (ok. 12 mln USD) i za te pieniądze m.in. budujemy szkoły polskie, ośrodki kulturalne, wyposażamy placówki oświatowe i polonijne, a także pomagamy wielu Polakom materialnie. Komisja nasza działa od początku odnowionego Senatu, czyli od 1989 roku i naszą pracę cechuje kontynuowanie z kadencji na kadencję form pracy i utrzymywanie stałych kontaktów ze wszystkimi środowiskami polonijnymi. - Moderator: Mack, Toronto: Czy Polak po szkole średniej, gdy przyjedzie do Polski, jest zagrożony odbyciem służby wojskowej? (wiek poborowy).
- T_Rzemykowski: W Polsce służba wojskowa obowiązuje tylko Polaków, którzy mieszkają stale w kraju i mają obywatelstwo polskie. Polak mieszkający za granicą nie jest objęty służbą wojskową w Polsce.
- ~dominik: Mieszkam od lat w Szwecji i ostatnio próbowałem się pozbyć obywatelstwa polskiego, ale słyszałem ze na to trzeba mieć pozwolenie prezydenta polski, czy to prawda ?
- T_Rzemykowski: Polak, który chce zrezygnować z obywatelstwa polskiego musi wystąpić z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej. Decyzja o zrzeczeniu się obywatelstwa jest suwerenna i należy do niego, natomiast Kancelaria Prezydenta bada, czy decyzja ta nie jest pochopna i dlaczego nastąpiła, jeżeli Polak utrwala się w swojej decyzji, Prezydent jego decyzję honoruje i obywatelstwo polskie jest kasowane.
0 comments:
Prześlij komentarz
Komentować mogą jedynie użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
<a href="tu wstawiamy hiperłącze w postaci http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub frazę</a> → tutaj więcej szczegółów