Chcesz głosować za granicą
Aby głosować za granicą, trzeba spełnić dwa warunki:Warunek pierwszy: wpis do spisu wyborców w konsulacie lub zaświadczenie o prawie do głosowania: Polskie konsulaty nie prowadzą stałych spisów wyborców. Żeby głosować, trzeba samemu się wpisać (chyba że ktoś ma zaświadczenie o prawie do głosowania - o tym poniżej).
Trzeba się wpisać do każdych wyborów od nowa, wpis zrobiony przy okazji poprzednich wyborów nie działa.
Kiedy: Zachęcam wszystkich, aby wpisali się jak najwcześniej: w okresie wyborczym konsulaty są przeciążone pracą i rejestrowanie się na ostatnią chwilę jest fatalnym pomysłem. Ostateczny termin: 16. października.
Jak: Aby głosować w Wielkiej Brytanii, najlepiej wpisać się przy pomocy odpowiedniej strony internetowej, wystarczy kliknąć tu.
We wszystkich krajach (łącznie z Wielką Brytanią) i we wszystkich konsulatach można się wpisywać przez telefon, faksem, pocztą elektroniczną albo listem (zwykłym lub poleconym).
Każdy konsulat proponuje trochę inny formularz. Żaden z formularzy nie jest obowiązkowy ani oficjalny, ważne jest tylko, aby w zgłoszeniu były odpowiednie dane.
Niektóre polskie konsulaty (na przykład Londyn, Nowy Jork, Chicago) organizują po kilka lokali wyborczych. W takim wypadku zgłoszenie powinno zawierać wybór lokalu. Wzór formularza poniżej.
Gdzie: Konsulat w Londynie
Spis polskich ambasad i konsulatów
Dla informacji: spis obwodowych komisji wyborczych za granicą (nie wpisujemy się w komisji, tylko w konsulacie)
Warunek drugi: ważny polski paszport lub, w niektórych krajach, dowód osobisty: Aby głosować za granicą, potrzebny jest ważny polski paszport. W krajach, do których obywatele polscy mogą legalnie jeździć z dowodem osobistym, zamiast paszportu wystarczy dowód; to ostatnie dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej i kilku innych (w przypadku wątpliwości, proszę sprawdzić w odpowiednim konsulacie).
Istnieją kontrowersje co do tego, czy zamiast tych dokumentów wystarczy zaświadczenie o złożeniu wniosku paszportowego. Jeśli ktoś nie ma paszportu ani dowodu, a chce głosować, to zalecam pójście na wybory z polskim dokumentem potwierdzającym tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty, ewentualnie przeterminowany paszport) oraz z takim zaświadczeniem. Zaświadczenie należy wcześniej uzyskać w konsulacie lub we właściwym urzędzie w kraju, najlepiej w momencie składania wniosku paszportowego. To nie daje pewności, że komisja dopuści do głosowania, ale przynajmniej daje nadzieję.
Mieszkasz za granicą, chcesz głosować w kraju
Osoba, która mieszka za granicą, a chce głosować w Polsce, może to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób, to zaświadczenie o prawie do głosowania (zobacz poniżej). Drugi, to możliwość głosowania w dowolnej komisji wyborczej w Polsce, bez uprzednich formalności. Aby głosować w ten sposób, powinniśmy mieć przy sobie
|
Jak głosować bez meldunku, w podróży lub za granicą porady praktyczne
Dzień Polonii i Polaków za Granicą « Wychodźstwo: "W wyborach w 2001 do urn poszło w całych Stanach Zjednoczonych 7081 osób. Oznacza to, że frekwencja była najniższa od 1989 roku."
Enklawa: Polacy w Kanadzie również głosowali...: "Jakoś umknęło Pańskiej uwadze, że samo zadeklarowanie pochodzenia z bloku wschodniego nie wystarczy do głosowania. Należy wykupić kupę dokumentów takich jak paszport, pesel, umiejscowienie rozwodu itepe. Procedura załatwiania trwa od 6 do 9 miesięcy w najlepszym przypadku. Procedura z dwoma rozwodami trwa kilka lat i kosztuje circa 5k." I dlatego głosują tylko nielegale wspólnie z pracownikami konsulatów i innych placówek RP.- Konsul Zb.Augustyn informuje na temat polskich paszportow cz.1. : 15.6.2007 Play MP3 | Play Real 12 min.
- "i tak powstają kawały o polskich łodziach podwodnych ze screen doors, he he he"
- Konsul Zb.Augustyn informuje na temat polskich paszportow cz.2. : 26.6.2007 Play MP3 | Play Real 10:55 min.
- Stachańczyk o dowodach i paszportach « Wychodźstwo
- Turystyka do Kanady « Wychodźstwo
- konserwatywne RSS Krupińskiego
0 comments:
Prześlij komentarz
Komentować mogą jedynie użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
<a href="tu wstawiamy hiperłącze w postaci http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub frazę</a> → tutaj więcej szczegółów